De cursusaanbieder voor
de juridische professional
Woman working at kitchen table with a laptop and papers, while a man and child stand in the background near the kitchen counter.

Alimentatie en de ondernemer

November 19, 2026 at 10:00 AM - 05:30 PM

Locatie volgt
Deze cursus kan je ook (deels) online volgen
Agnes van Wieren

Alimentatiezaken met ondernemers vragen meer dan een standaard rekensom. Je moet cijfers kunnen lezen én uitleggen waarom ze juridisch tellen. In deze cursus alimentatie en de ondernemer krijg je grip op behoefte en draagkracht bij een onderneming. Je gaat naar huis met argumenten die je direct in je dossier kunt gebruiken.

Inhoud van de cursus Alimentatie en de ondernemer

Bij ondernemers loopt de alimentatievraag vaak vast op één punt: welk inkomen is nu echt relevant. Een ondernemer kan fiscaal “winst” maken en toch weinig geld vrij hebben. Of er is juist ruimte, maar die zit in keuzes over salaris, dividend, investeringen of privé-opnamen. In procedures ontstaat dan discussie over de jaarrekening, de balans en de winst- en verliesrekening. Als advocaat of jurist wil je precies weten waar je naar kijkt. En vooral: welke vragen je moet stellen om het verhaal achter de cijfers boven tafel te krijgen.

In deze cursus leer je de cijfers lezen met een juridische bril. Je hoeft geen accountant te worden. Je leert wél hoe een jaarrekening tot stand komt en wat je eruit kunt halen. Je kijkt naar het verleden, maar ook naar de toekomst. Wat is structureel en wat is tijdelijk. Wat is een boekhoudkundige winst, en wat is daadwerkelijk besteedbaar. Dat verschil bepaalt vaak of een alimentatiestandpunt overeind blijft.

Je werkt met concrete voorbeelden en herkenbare vragen uit de praktijk. Daardoor zie je sneller waar een berekening kan kantelen. En je bouwt je berekening beter op, zodat je niet leunt op aannames die later onderuitgaan.

Voor wie is deze cursus bedoeld?

Deze cursus is bedoeld voor advocaten en juristen die werken in het personen- en familierecht. Je hebt er ook veel aan als je regelmatig ondernemers bijstaat in echtscheidingen. Dat geldt voor zowel de betalende als de ontvangende partij. Je leert beter doorvragen, scherper onderbouwen en rust brengen in een discussie die vaak snel technisch wordt.

Werk je als juridisch professional aan convenanten of vaststellingsovereenkomsten. Dan helpt deze cursus je om afspraken realistischer te maken. Je voorkomt discussies achteraf over inkomen, dividend of privé-opnamen. En je kunt aan je cliënt beter uitleggen waarom een bepaald bedrag wel of niet haalbaar is.

Deze cursus sluit mooi aan op andere opleidingen binnen het rechtsgebied. Je vindt die terug via personen- en familierecht en in het overzicht alle cursussen. Je ontvangt 6 NOvA PO-punten. MR. in opleidingen is een door de NOvA erkende cursusaanbieder. Praktische info daarover staat op PO-punten.

Waarom kiezen voor deze cursus bij MR. in opleidingen?

Je volgt deze cursus omdat je in ondernemersdossiers geen ruimte hebt voor ruis. Je wilt snel zien waar het echte debat zit. En je wilt het kunnen uitleggen, zonder te verdwalen in jargon. MR. in opleidingen kiest daarom voor een aanpak die dicht bij de praktijk blijft. Er is ruimte voor vragen. En je koppelt alles steeds terug naar wat jij morgen in een dossier moet doen.

Je merkt dat ook in de opzet. Je werkt met voorbeelden die lijken op wat je in je eigen zaken tegenkomt. Je scherpt je blik op cijfers. En je vertaalt dat direct naar processtrategie en onderhandeling.

Voordelen op een rij:

  • Praktijkgericht, met voorbeelden uit ondernemersdossiers.

  • Heldere uitleg van cijfers, zonder onnodig vakjargon.

  • Veel aandacht voor onderbouwing richting wederpartij en rechter.

  • Docenten die weten waar het in procedures echt op aankomt.

  • 6 NOvA PO-punten bij deelname via een erkende aanbieder.

Wil je je opleidingsplanning rond krijgen. Bekijk dan ook het totale aanbod via cursussen.

Agnes van Wieren

Ook interessant voor jou

undefined Leer, reis en ontdek: studiereis Curaçao 2026 gaat definitief door! >> Meer informatie undefined