:quality(75):focal(914x314:915x315))
Webinar ontwikkelingen bij Maatschap, VOF en CV en het maatschapsachtig karakter van de (flexibele) BV
November 19, 2026 at 09:30 AM - 12:45 PM
Al ruim honderd jaar probeert de wetgever de regeling van maatschap, VOF en CV te moderniseren. Tot een nieuwe wet heeft dat nooit geleid. Intussen heeft de rechter, met de Hoge Raad voorop, zelf een aantal wezenlijke vragen beantwoord. In dit webinar zet prof.mr. Kid Schwarz die ontwikkelingen voor je op een rij en kijkt hij met een kritische blik naar het laatste wetsvoorstel. Je sluit af met de vraag of de (flexibele) BV voor je cliënt niet de betere keuze is.
Maatschap, VOF en CV: de inhoud van het webinar
Het webinar begint met een korte opfrissing van de belangrijkste kenmerken van de drie contractuele samenwerkingsvormen. Daarna ligt de nadruk op de rechtspraak, want daar is de afgelopen jaren de meeste beweging geweest. Aan bod komen onder meer:
De kenmerken van maatschap, VOF en CV, en waar de verschillen in de praktijk het zwaarst wegen
Heeft een CV met maar één beherend vennoot een afgescheiden vermogen?
Hoe werkt de aansprakelijkheid van maten precies uit op basis van het maatschapsrecht?
Kan de bestuurder van de BV die beherend vennoot is zonder problemen ook bestuurder zijn van de BV die commanditair vennoot is?
Het Tweede Ambtelijk Wetsvoorstel Modernisering Personenvennootschappen van oktober 2022: welke uitgangspunten zijn gekozen, en houden die stand naast de huidige rechtspraak?
De BV als alternatief voor de personenvennootschap: hoe richt je een BV in als maatschapsachtige structuur met rechtspersoonlijkheid?
Over het wetsvoorstel is Kid Schwarz niet mild. Zijn analyse van de gekozen uitgangspunten, gelegd naast wat de rechtspraak inmiddels heeft opgeleverd, leidt bij hem niet tot warme gevoelens. Je krijgt dus geen neutrale samenvatting, maar een onderbouwde toets waarmee je zelf kunt bepalen wat het voorstel voor je adviespraktijk zou betekenen.
Het webinar sluit aan bij het bredere aanbod binnen het ondernemingsrecht. Wil je ook scherp hebben hoe besluitvorming en vertegenwoordiging binnen de BV en NV verlopen, dan is het Webinar machtsverhoudingen in de vennootschap; over besluitvorming en vertegenwoordiging een logische aanvulling.
Voor wie is het webinar over maatschap, VOF en CV bedoeld?
Dit webinar is bedoeld voor advocaten en juristen die ondernemers adviseren over de juridische vorm van hun samenwerking, of die procederen over de aansprakelijkheid van maten en vennoten. Ook notarissen die samenwerkingsovereenkomsten en statuten opstellen, halen er veel uit. Basiskennis van het vennootschapsrecht wordt verondersteld: het accent ligt op de actuele stand van de rechtspraak, niet op de beginselen.
Waarom kiezen voor MR. in opleidingen?
Bij MR. in opleidingen draait het om actuele kennis die je direct in je praktijk gebruikt.
Erkend door de NOvA: dit webinar levert je 3 punten op voor de permanente opleiding
Een docent die het vak van binnenuit kent: Kid Schwarz is hoogleraar ondernemingsrecht
Live te volgen vanaf je eigen werkplek, in één ochtend op 19 december 2026 van 09:30 tot 12:45
Een kritische, inhoudelijke bespreking van de rechtspraak in plaats van een herhaling van het handboek
Volg je vaker online cursussen? Met het online abonnement van MR. in opleidingen heb je twaalf maanden toegang tot het volledige online aanbod.
