De cursusaanbieder voor
de juridische professional
A wooden judge's gavel poised above a sound block, set in a richly decorated courtroom with bookshelves in the background.

Online cursus strafrecht: verdieping sanctierecht - opgenomen op 22 mei 2026

Direct beschikbaar

De Hoge Raad heeft het afgelopen jaar op een reeks punten ingegrepen in de sanctieoplegging. Bijzondere voorwaarden die te ver gaan, een afroomboete als ontnemingsinstrument, een EHRM-uitspraak over de levenslange gevangenisstraf: het zijn ontwikkelingen die rechtstreeks raken aan de verweren die jij als strafadvocaat kunt voeren. In één uur neemt prof.mr.dr. Sven Brinkhoff je mee door de meest actuele arresten, toegespitst op je praktijk.

Wat je leert in deze cursus sanctierecht

Brinkhoff werkt casuïstisch: elk arrest wordt gekoppeld aan een praktisch verweer. Hij begint bij de grondslagen van het sanctiepalet en werkt toe naar de meest recente uitspraken van de Hoge Raad en het EHRM.

De volgende onderwerpen komen aan bod:

  • Actualiteiten: twee recente ontwikkelingen die je strafmaatpraktijk nu al raken. Een opvallend vonnis over de strafmaat en een wetsvoorstel dat de rechter een nieuw instrument geeft. Wat verandert er en wanneer kun je er al op anticiperen in je pleidooi?

  • Voorwaardelijke straffen en bijzondere voorwaarden: de Hoge Raad heeft zich meermaals kritisch uitgesproken over gedragsaanwijzingen die te ver gaan. Wanneer overschrijdt een bijzondere voorwaarde de grens van toelaatbare privacyinmenging? En hoe precies moet de rechter formuleren om cassatie te voorkomen?

    • Varia: beslaglijsten, dadelijke uitvoerbaarheid, het taakstrafverbod, gebiedsverboden en strafblad. Een reeks arresten die je regelmatig tegenkomt en die elk concrete aanknopingspunten bieden voor verweer.

    • Levenslange gevangenisstraf: wat betekenen de recentste uitspraken van de Hoge Raad én het EHRM voor de Nederlandse praktijk? En hoe verhoudt de rechterlijke toets zich tot de beslissingsbevoegdheid van de minister?

    • TBS-maatregel: wanneer is het opleggen van TBS mogelijk, wat speelt er bij verlenging, en wat zijn de bijzondere regels rond de weigerende

      observandus?

Voor wie is deze cursus strafrecht?

Deze cursus is in de eerste plaats bedoeld voor advocaten met een strafrechtpraktijk. Of je nu dagelijks strafzaken behandelt of incidenteel een cliënt bijstaat: kennis van de actuele sanctierechtjurisprudentie is bepalend voor de kwaliteit van je verweer.

Naast strafadvocaten is deze verdiepingscursus ook relevant voor:

  • juristen bij het openbaar ministerie of de advocatuur

  • rechters en rechterlijk medewerkers in het strafrecht

  • juridisch adviseurs die te maken hebben met strafrechtelijke sancties

Waarom deze cursus sanctierecht volgen bij MR. in opleidingen?

MR. in opleidingen biedt uitsluitend juridische cursussen voor advocaten en juristen. De docenten komen uit de rechtspraktijk: als hoogleraar, rechter of advocaat. Dat merk je aan de aanpak: elke uitspraak wordt vertaald naar een concreet verweer dat je kunt inzetten.

Redenen om voor MR. in opleidingen te kiezen:

  • actuele jurisprudentie tot en met 2026, inclusief de recentste arresten van de Hoge Raad en het EHRM

  • praktijkgericht: elk onderwerp wordt verbonden aan strafmaatverweren die je kunt voeren

  • online en on demand: kijk wanneer het jou uitkomt

  • PO-punten via toetsvragen, NOvA-erkend

  • breed aanbod strafrechtcursussen op de cursuspagina van strafrecht

Met het online abonnement van MR. in opleidingen krijg je toegang tot het volledige cursusaanbod. Zo hou je je kennis actueel en heb je je opleidingsplicht geregeld.

Sven Brinkhoff

Ook interessant voor jou

Onbeperkt PO-punten halen? Krijg 12 maanden toegang tot al onze on-demand cursussen voor slechts € 750,-! Meer informatie